20170621_201750

Trajnostni napredek v steklarski industriji: iz odpadnega stekla do zelenih inovacij

Z gospodarsko rastjo  se  povečuje količina odpadkov. S povečano uporabo stekla se povečujejo tudi nastale količine odpadkov. Največ odpadne steklene embalaže nastane v gospodinjstvih- komunalno odpadno steklo in v gradbeništvu

EU je v letu 2020 proizvedel 36,8 milijonov ton stekla, kar kaže na to, da je EU eden izmed največjih proizvajalcev stekla na svetu. Od tega je bilo 63,6% steklene posode, kozarcev, steklenic, 29,2 % ravnega stekla in ostalega specialnega stekla. Proizvodnja vseh vrst stekla je zelo energijsko potratna, kar ni skladno s smernicami EU na področju zelenih tehnologij. Raziskave kažejo, da bi lahko z uporabo odpadnega stekla, namesto  primernih  surovin prihranili pomemben delež energentov.

V EMO FRITE smo s postavitvijo Trajnostne krožne poslovne strategije začeli iskati  nove priložnosti na področju odpadnega stekla. Recikliranje se začne z zbiranjem in sortiranjem odpadnega stekla. Pomembno je dobro sodelovanje z dobavitelji in razvojniki, ki s svojimi inovacijami prispevajo k novim uporabam reciklatov. Možnosti uporabe se kažejo na različnih industrijskih področjih izolativnih materialov ter korozijske zaščite. Z uporabo odpadnega stekla in sekundarnih surovin, se manjša obremenjenost okolja in zmanjšuje izpust toplogrednih plinov, k čemur stremimo tudi v EMO FRITE.

Ministrstvo za okolje in prostor RS po podatkih za leto 2021 o nastalih odpadkih (klasifikacija 15 01 07 Steklena embalaža in 20 01 02 Steklo) in nadaljnjem ravnanju z njimi iz poročil izvirnih povzročiteljev poroča o količini 675.474 t. Istega leta so bili ti odpadki oddani v nadaljnje ravnanje drugim osebam v RS 661.009 t. Torej smo jih v RS na začetku leta 2022 imeli na stanju 14.465 t. (vir: ARSO, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo).

logo NOOlogoNextGenerationEUlogo SPIRITlogo Ministrstvo